23
февраль
2022
Аудандық сабақ
Білім беру ұйымының атауы | «Ә.Қастеев атындағы орта мектебі МДШО» КММ | ||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||
Бөлім: | Үйсүнләр билән қаңлилар | ||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Аметова А.Н | ||||||||||||||
Күні:23.02 | |||||||||||||||
Сынып: 5 «Б» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үйсүнләр тоғрилиқ язма мәлуматлар | ||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.2. Қазақстан территориясидики дәсләпки мәмликәтлик бирләшмиләрниң хошна әлләр билән қариму –қатнишини ениқлаш | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан территориясидики дәсләпки мәмликәтлик бирләшмиләрниң хошна әлләр билән қариму –қатнишини ениқлайду. | ||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту үйге тапсырма Кері байланыс | І.Уюштуруш қисим. «Адашқан һәрипләр» арқилиқ дәрисниң мавзусини ачимиз. ҮНЙСҮ Оқуш мәхсити: ижтимаий топларниң алаһидилигини чүшәндүрүш Дәрис мәхсити: ижтимаий топларниң алаһидилигини чүшиниду. «Сән маңа», «мән саңа» усули билән өй тапшурмисини сораш Бүгүнки дәристә үйсүнләрниң турмуш-тирикчилиги тоғрилиқ билимиз. Үйсүнләрниң хошна әлләр билән алақисисни ениқлаймиз. Бизгә учришидиған йеңи сөз шәхсий(жекеменшік) «Кинометафора» усули Видеоролик көрситиш Мәтин билән ишләйду Оқуғучилар мәтинни өз алдиға оқуйду. ой пикирлирини ейтиду. «Стоп-кадр» усули Сүрәтләр илиниду. Шу сүрәтләр тоғрилиқ сөзләйду. 1.Көп илқа 2. Кийим кечәкләр 3.Қорғанлар «Ижадий контекст» Музейға сәяһәт
Сәясий хәритә билән ишләш.сәясий хәритидин Қазақстанниң хошна мәмликәтләр билән чегарисини көрситиду. Үйсүнләрниң хошна мәмликәтләр билән чегарисисни көрситиду. «Бэкроним»усули 1.630000 2.Көк бөрә 3.Сыма Цянь 4.Йәттису тәвәси ,Чу,Талас дәриялири 5.Мал чарвачилиғи 6. Чигучен «Қизил Аңғар» ЭСӘТ –тәһлил
SMS йезиш |
Оқуғучилар топ билән соалларға жавап бериду. Дескриптор Үйсүнләр тоғрилиқ видеоролик арқилиқ бала өз ой пикирлирини ейтиду Дескриптор Үйсүн мәмликити тоғрилиқ билиду. Хитай мәлуматлиридин шәрқидә һунлар билән чегаридаш екәнлигини ейталайду. Ғәрбидә қаңли билән чегаридаш екәнлигини билиду. Йәр көләмини хәритидин көрситәләйду. Сын турғусидин ойлап сүрәтләргә қарап өз ойлирини ейтиду. «Музейға сәяһәт» Оқуғучилар жүп билән иш ишләйду. Мәтин билән иш. Мәтиндин асасий идеяни ениқлайду. «Әң яхши жавап» Оқуғучилар өз ойлирини муһакимә қилиду. Дескриптор Хәритидин хошна мәмликәтләрни көрситиду Уларниң өз ара алақисисни бәлгүләләйду. Дескриптор 1. Берилгән сөзләргә мавзуға бағлиқ жүмлә түзәйду. .Дескриптор -Үйсүнләрниң жәмийәтлик қурулушини билиду. -Үйсүнләрниң келип чиқишини, кәсипини, территорисини билиду Дескриптор -ЭСӘТ тәһлил ишини жүргизиду. -үйсүнләрниң экономикилиқ әһвалини билиду -сәясий ижтимаий әһвалини ажритиду. Технологиясини чүшиниду. Бүгүнки өтүлгән мавзу бойичә бир-биригә өз ойлирини хәт язиду. | Дескриптор билән баһалаш ҚБ ҚБ муәллим оқуғучиларниң жававини зәң қоюп тиңшап әкси бағлиниш берип туриду. «әң яхши жавап» Өзини өзи баһалаш Оқуғучилар баһалаш критерийлири билән өз дәрижисидә баһалайду. ҚБ | СТО Интерактив лиқ тахта слайдлар «Музейға сәяһәт»» Тор бәтлири Мавзулуқ сүрәтләр Схемилар «Бэкроним»»усули Хәритә ЭСӘТ –тәһлил ЭСӘТ –тәһлил кәштиси «SMS» усули | |||||||||||